Specijalna ponuda virtuelne kancelarije za nove klijente!

specijalna ponuda virtuelne kancelarije
Započnite korišćenje dok traje ova specijalna ponuda i iskoristite popust trajno!
*ponuda vazi za nove klijente koji se registruju na nasoj adresi za vreme trajanja akcijske ponude, za plaćanje 12 meseci unapred. Za ostale opcije plaćanja, posetite našu stranicu virtuelne kancelarije.
Pozovite 381 11 3183 541
ili 381 62 100 24 24
(WhatsApp, Viber,Telegram)

Sve veći broj kako domaćih, tako i stranih preduzetnika se odlučuje na otvaranje IT firme u Srbiji. Najčešće su to firme koje se bave razvojem softvera, ali i sve je veći broj call centar-a koji se otvaraju u Srbiji. Prilikom otvaranja IT firme prvi korak je da donesete odluku šta je bolje registrovati – DOO ili preduzetnika.  Sve detalje u vezi toga možete videti na našoj stranici posvećenoj razlikama između DOO i preduzetnika.

Takođe, svakako trebate biti upoznati i sa testom samostalnosti preduzetnika. Test samostalnosti je u primeni od početka marta 2020. godine. To je razlog zašto su se mnogi programeri i drugi preduzetnici odlučili da stave u mirovanje ili ugase svoje preduzetničke agencije za usluge računarskog programiranja, IT konsaltinga ili sl. Nakon toga većina je ili otvorila svoje DOO firme, ili se zaposlila u firmama svojih klijenata, pri čemu su iskoristili olakšice koje će biti spomenute u ovom tekstu u delu vezanom za oporezivanje IT kompanija.

Oporezivanje IT firmi u Srbiji

Oporezivanje IT firmi u Srbiji je isto kao i oporezivanje firmi koje se bave drugim delatnostima.

Ono što je specifično za IT firme u Srbiji je da se olakšice na poreze i doprinose na zarade definisane u članu 21ž Zakona o porezu na dohodak građana koriste relativno često. Te olakšice važe do kraja 2022. i mogu da vam uštede od 60-65% poreza i doprinosa na zarade.

Takođe, kompanije koje se bave programiranjem i sličnim IT delatnostima, često rade za svoje matične firme iz inostranstva. Tu je potrebno obratiti pažnju na potrebu da se vodi računa o transakcijama sa povezanim licima. Specifičnost tih transakcija je definisana u Zakonu o porezu na dobit pravnih lica, u članu 59. U slučaju da takve transakcije prelaze godišnji iznos od 8 miliona dinara, potrebno je Poreskoj upravi dostavljati studiju o transfernim cenama 1 godišnje, kada se predaje i završni račun firme. Obratite pažnju da studija o transfernim cenama uglavnom nije uključena u cenu knjigovodstvenih usluga, već se naplaćuje dodatno.

Koje poreze plaća DOO, a koje preduzetnik, možete se informisati na našim stranicama posvećenim tim temama:

Registracija IT firme u Agenciji za privredne registre (APR)

Postupak registracije firme, kompletne troškove i mnogo korisnih informacija možete videti na našim stranicama namenjenim registraciji DOO i preduzetnika. Ispod izaberite uslugu koja vam je potrebna, popunite formular i pošaljite nam vaše podatke.